Avslutad | Klassiska – Lördag 26 juli 2008
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,0 - 7,5 mm, med 3 mm odlade pärlor emellan, längd 90 cm, lås 18K guld/platina med 2 mediumslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W(H)/SI2-P2 samt smaragd ca 0,07 ct..
KEDJA/HÄNGE, 14K/18K vitguld, briljanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, längd 43 cm, vikt 6,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, 20 briljanter ca 0,50 ctv, ca Ca/SI-P, längd 41 cm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 6 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, nagg, stift, vikt 1,7 g.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, 31 briljanter ca 0,70 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 46 cm, vikt 4,4 g.
BRILJANTER, 19 st, 0,33 ct totalt, 14x0,01 och 5 lite större, ca W-TCr/VS (1 dia med nagg).
RING, 2 delad, 18K guld, navettslipad diamant 1,03 ct ca TCr(I)/SI 2 samt 16 prinsesslipade diamanter ca 0,81 ct TW-W(G-H)/VS, vikt 12,5 g, stl 15,25 mm.
BROSCH, 18K guld, 5 briljanter ca 0,38 ctv, ca H-I(W-TCr)/VS (2 mkt små nagg), 4 safirer ca 0,50 ctv, vikt 10,3 g.
RING, förgyllt silver, granater (en saknas), orientaliska pärlor (2 saknas), stl 18 1/4 mm.
RING, 18K vitguld, safir ca 1,30 ct, 40 åttkantslipade diamanter, 6 trapetsslipade diamanter och 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ct totalt, ca G-J(TW-Cr)/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 5,8 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld med 14 rosenstenar och en cabochonslipad hematit, vikt 4,5 g, (för en rad)
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, ca 10 mm, kullås i förgylld vitmetall, längd 61 cm.
COLLIER, låghaltigt guld (lås i gulmetall) med månstenar, längd 41,5 cm, vikt 11,7 g.