381 - 400 av 467
1...192021...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 juli 2008

Klubbad för

KOMPOTTSKED, silver, rysk, 1881, fruktmotiv i skopan, delvis matterad ljusgul, längd 23 cm, vikt 68,7g.

1 100 kr

Utrop: 800 kr

COLLIER, ARMBAND och HÄNGE, sterling silver, hamrade, ALTON 1975 och 1976, vikt 87,0 + 21,4 g, hänget designat av Per Dåvik.

900 kr

Utrop: 900 kr

MATSILVER, 77 delar; 8 bordsknivar, 8 bordsgafflar, 8 bordskedar, 1 matgafflel, 1 matsked, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 9 bakelsegafflar, 12 kaffeskedar, 4 smörknivar, 2 smågafflar(ca 120 mm), modell DISA.

Utrop: 11 400 kr

BRILJANTSLIPAD DIAMANT, 1,11 ct, F(TW)VVS1.

Utrop: 71 000 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, trähandtag, Eric Nordin, Sundsvall ca 1850, bucklor och liten spricka.

300 kr

Utrop: 350 kr

Silver Soppslev

SOPPSLEV, silver, 34 cm lång, vikt 210 g, C.G. Hallberg, Stockholm 1900, gravyr "C.E. 4/7 1904".

1 800 kr

Utrop: 900 kr

TEKANNA, silver, trähandtag, 4 kulfötter, Carl Petter Åberg, Arboga 1820, bucklor på sargen upptill, vikt 936 g.

4 600 kr

Utrop: 5 200 kr

FRUKTKNIVAR I STÄLL, silver, 12 st, Anna Ohlsson, Östersund 1894 (stället), GAB, Sthlm 1893 (knivarna), vikt totalt 735 g.

Utrop: 4 200 kr

GRÄDDKANNA, silver, höjd 12,5 cm, förgylld invändigt, Erik Albrecht Körsner, Falun 1819, vikt 185,4 g, gravyr "EYS GAD".

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

6 KAFFESKEDAR, silver, Haga, Stockholm 1950-56, originaletui, bra skick.

Utrop: 700 kr

SOCKERTÅNG, silver, Mikael Sedelin, Sundsvall 1805, gravyr "AG och EG 1893", vikt 45,6 g.

400 kr

Utrop: 450 kr

4 SILVERSKEDAR, 1700-tal (en från 1767 och en från 1791), matskedar.

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 vita stenar, vikt 2 g, stift.

Utrop: 375 kr

RING, 18K guld med droppslipad smaragd ca 4,0 ct samt 2 baguettslipade rubiner och 4 briljanter ca 0,18 ctv, ca F(TW)/VS, vikt 12,1 g, stl 17 1/2 mm +. Smaragden med 2 kantnagg.

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 18K guld, flätat mönster med 3 mm guldkulor, längd 52 cm, vikt 62,3 g, liten skada vid låset.

Utrop: 9 600 kr

5 FÖRMÅL, silver, salt- och pepparkar, Norge, kanna, Kina, kärl på 3 ben, Argentina, sked, vikt 210 g.

Utrop: 1 400 kr

RING, 14K guld med citrin, liten skada, vikt 5,4 g, stl 14,75 mm.

Utrop: 850 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld med 3 briljanter ca 0,40 ct tot, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm.

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, 18K guld, cabochonslipad safir ca 2 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,52 ctv TW/VVS, gammelslipade diamanter ca 0,52 ctv, vikt 6,5 g.

Utrop: 10 000 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 45 cm, lås lite böjt, vikt 55 g.

Utrop: 8 800 kr