Avslutad | Klassiska – Lördag 26 juli 2008
KOMPOTTSKED, silver, rysk, 1881, fruktmotiv i skopan, delvis matterad ljusgul, längd 23 cm, vikt 68,7g.
COLLIER, ARMBAND och HÄNGE, sterling silver, hamrade, ALTON 1975 och 1976, vikt 87,0 + 21,4 g, hänget designat av Per Dåvik.
MATSILVER, 77 delar; 8 bordsknivar, 8 bordsgafflar, 8 bordskedar, 1 matgafflel, 1 matsked, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsgafflar, 9 bakelsegafflar, 12 kaffeskedar, 4 smörknivar, 2 smågafflar(ca 120 mm), modell DISA.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, trähandtag, Eric Nordin, Sundsvall ca 1850, bucklor och liten spricka.
Silver Soppslev
SOPPSLEV, silver, 34 cm lång, vikt 210 g, C.G. Hallberg, Stockholm 1900, gravyr "C.E. 4/7 1904".
TEKANNA, silver, trähandtag, 4 kulfötter, Carl Petter Åberg, Arboga 1820, bucklor på sargen upptill, vikt 936 g.
FRUKTKNIVAR I STÄLL, silver, 12 st, Anna Ohlsson, Östersund 1894 (stället), GAB, Sthlm 1893 (knivarna), vikt totalt 735 g.
GRÄDDKANNA, silver, höjd 12,5 cm, förgylld invändigt, Erik Albrecht Körsner, Falun 1819, vikt 185,4 g, gravyr "EYS GAD".
SOCKERTÅNG, silver, Mikael Sedelin, Sundsvall 1805, gravyr "AG och EG 1893", vikt 45,6 g.
RING, 18K guld med droppslipad smaragd ca 4,0 ct samt 2 baguettslipade rubiner och 4 briljanter ca 0,18 ctv, ca F(TW)/VS, vikt 12,1 g, stl 17 1/2 mm +. Smaragden med 2 kantnagg.
COLLIER, 18K guld, flätat mönster med 3 mm guldkulor, längd 52 cm, vikt 62,3 g, liten skada vid låset.
5 FÖRMÅL, silver, salt- och pepparkar, Norge, kanna, Kina, kärl på 3 ben, Argentina, sked, vikt 210 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld med 3 briljanter ca 0,40 ct tot, ca TW(G)/VS-SI, stl 16,5 mm.
BROSCH, 18K guld, cabochonslipad safir ca 2 ct, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,52 ctv TW/VVS, gammelslipade diamanter ca 0,52 ctv, vikt 6,5 g.