Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2008
SKEDAR, 3st, förgyllt silver, längd 19,3 cm samt 14 cm, originaletui, CG HALLBERG, 1912.
ARMBAND, 18K guld, korridormatta, vikt 112,1 g, längd 20,5 cm, bredd 3,5 cm, säkerhetskedja.
HÄNGE/BROSCH, 18K vitguld, ca 30 gammalslipade diamanter ca 2,30 ctv ca TW(F)-Light Brown/VS-SI, rosenstenar, vikt 13,5 g.
RING, 18K guld, 28 prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,20 ct ca TW(G)/P1, nagg och natural, stl 15,75 mm, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter, 0,18 ctv TW(G)/VVS, vikt 4,2 g, stl 17,5 mm.
RING, 18K vitguld, briljant 0,13 ct samt 4 diamanter 0,04 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 3,8 g, stl 17,5 mm.
DIAMANTER, 2 svarta briljantslipade diamanter, 0,50 ctv, en med nagg i rondist.