Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2008
MATSILVER, 23 gafflar, 21 skedar, silver, gammalfransk, från mitten på 1800-talet till början av 1900-talet, monogram på vissa.
MATSILVER, 13 matskedar, svenska stämplar, från början av 1800-talet till mitten av 1800-talet, gravyr.
Visa varaSilver Matsilver
MATSILVER, 19 delar: 6 matknivar, 6 matgafflar, 6 matskedar, 1 bordssked, silver, engelsk snäck, svenska stämplar, mitten av 1800-talet, monogram.
Visa varaSmycken Smaragdring
RING, 14K vitguld, smaragder 0,65 ctv, diamanter 0,10 ctv, TW-W(F-H)/VS-SI, vikt 4,4 g, stl 17,5 mm
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld, orm, rubin, åttkantslipade diamanter, vikt 6,7 g, stl 16,75 mm.
COLLIER, ÖRHÄNGEN, 14K guld, smaragder ca 0,80 ct, briljanter ca 0,12 ct, vikt 15 g, längd 41,5 cm, stift.
BROSCHER, 3 st,silver / förgyllt silver, 1800-tal,snäckcamé, miniporträtt, pärla, turkos samt emalj.
Smycken Safirring
JACKETRING, 14K guld, safir, 28 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCape(K)/P, vikt 7 g, stl 16,75 mm.
MATSILVER, 36 delar; 12 knivar, 12 gafflar, 12 skedar, bordsstorlek, Sachsisk modell, oanvända, 3 originaletuier, MEMA 1992.
RING, 18K guld, orienatilsk pärla 4,7 mm, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g, Finland 1928.