Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2008
RING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 1,70 ctv ca W-TCR(H-I)/VS, en diamant skadad, vikt 13,3 g, stl 16,25 mm.
RING, 18K vitguld, peridot ca 9,70 ct, ca 126 briljanter ca 1,90 ctv ca TW(F-G)/VS, vikt 23,7 g, stl 17,5 mm.
RING, 18K vitguld, blå diamant (bestrålad)/P2 ca 0,60 ct, 72 briljanter ca W(H)/P, vikt 7,9 g, stl 16,5 mm.
RING, 18K vitguld, rubin 1,53 ct, 16 briljanter 0,88 ctv enligt gravyr, ca TW(F-G)/VVS-VS, vikt 10,7 g, stl 19,75 mm.
RING, 23K guld, 2 triangulärt slipade turmaliner, 5 briljanter samt 8 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv ca TW/VS, vikt 10,8 g, stl 18,5 mm, gravyr.
RING, 14K vitguld, navettslipad diamant 0,75 ct ca Cr(J)/SI1, briljanter 0,27 ctv, vikt 3,7 g, stl 17,25 mm. 2 små diamanter skadade.
COLLIER, platina, med safirer, smaragader och briljanter ca 1230 st , ca 14,00 ctv TW(F-G)/VS-SI, en sten saknas, några stenar skadade, vikt 66,8 g, längd 38 cm.
RING, 18K vitguld, briljant ca 2,01 ct, ca Cr-TCa(J-L)/SI2, 78 briljanter ca 0,78 ctv, ca TCa(K-L)/SI, vikt 8,8 g.
SET; collier och armband,18K guld, örhängen, 14K guld, 4 smaragder ca 7,00 ctv, briljanter ca 4,90 ctv Cr(J)/SI-P, total vikt 68,4 g.
LJUSSTAKAR ett par, silver, rokokostil, höjd 18 cm, vikt 770 g, fyllda i botten, ca 1940-tal, svensk importstämpel.
MATSILVER, silver/stål, 22 delar, 10 knivar och 12 gafflar, längd 17,3 cm resp 15,5 cm, ryska stämplar, orginaletui.
ARMBAND, 18K guld med 2 ljusa citriner samt en berlock, vikt 24,1 g, längd 17,5 cm, Stockholm 1951.