Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juni 2008
Klubbad för
CARMOSÉRING, platina, smaragd ca 0,25 ct, 8 briljanter ca 0,54 ctv ca W(H)/VS, nagg i rondist på en diamant, smaragd med inneslutningar som når ytan, vikt 3,1 g.
BROSCH, 18K guld, blå safir ca 0,68 ct, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, vikt 2,9 g.
BROSCH, 13K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct ca W(H)/P, skadad, orientaliska halvpärlor, vikt 6,6 g, hårgömma, glas, säkerhetskedja, tennlagningar.
ARMBAND, 18K vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, 6 rosenstenar, vikt 8,4 g, ledat, Malmö 1941, säkerhetskedja.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, treradigt ca 4,25-7,25 mm, lås 18K vitguld, ametister, 12 extra pärlor.