Avslutad | Moderna – Lördag 17 maj 2008
KEDJA/HÄNGE, silver och emalj, design Agnieszka Knap "Sommarminnen", kedjans längd 40 cm.
COLLIER, 2-radigt med ametister, akvamariner, jade, guld beryller, lås silver, längd 44 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 diamanter 0,86 ctv (3 briljanter 0,49 ctv ca H(W)/SI2- P1 samt 2 trappslip dia 0,37 ctv ca H(W)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, engelska stämplar.
COLLIER, med gröna färgade kvartskulor , 14 mm diameter, längd 51 cm, lås förgylld vitmetall.
ARMBAND, 18K guld, med 12 st odlade pärlor ca 3,5 mm diameter, längd 18 cm, vikt 9,0 g, Stigbert för Engelbert.
RING, 18K vitguld med briljanter ca 6,78 ct ca H(W)/SI-P, vikt 12 g, bredd 1,2 cm, stl 17 1/4 mm.
COLLIER, 18K rodierat guld med 20 runda briljanter och 19 prinsesslipade diamanter 15,27ctv enligt gravyr, ca G-J(Top Wesselton-Crystal)/SI-P, några stenar skadade, inneslutningar som når ytan, längd 40-43 cm, vikt 27,8 g.
RING, 18K vitguld, 64 briljanter ca 2,64 ctv, TW-W(G-H)/SI-P1(+), stl 16,5 mm, vikt 19 g.