Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
RING, 14K guld, briljant ca 0,25 ct, 8 briljanter ca 0,40 ctv, ca I(TCr)/P, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljanter tot ca 0,75 ct ca H(W)/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g
Ädelstenar Övrigt
TAHITIPÄRLOR, 2 st, odlade, runda, ca 10,2-10,5 mm diameter, grå- mörkgrå, fin lyster, ej borrade.
RING, 18K guld, 25 briljanter ca 1,60 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI (2 diamanter mindre skada), stl 16,25 mm, vikt 15,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor med mellandelar och lås,18K guld, vikt 25,4 g, längd 42,5 cm.
COLLIER, BROSCH, förgyllt silver med grön och vit emalj, liten emaljskada, längd 45 cm resp 4,6 cm, troligen ryskt.
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca 0,53 ct, ca M(Ca)/ SI3, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,40 ctv ca G(TW)/VS, 5 rubiner ca 0,75 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5 g, WA BOLIN, Stockholm, ringskena i ring.
RING, 18K guld / silver, safir ca 4 ct (spricka, sluten fattning, eventuellt dublett), 38 antikslipade diamanter ca 2 ctv (ett par småstenar med nagg), stl 16 mm, ringskena stämplad WA BOLIN 1938, vikt 11 g.