Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3,5-7,0 mm diameter, lås silver, längd 54 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, SLIPSHÅLLARE, RING, minimum 18K guld, med 4 cabochonslipade rubiner ca 50 ctv, vikt 49,1 g, storlek 20,25 mm.
RING, 14K guld med briljant ca 1,50 ct H(W)/P 2 ( litet bord ), 2 droppslipade diamanter samt åttkantslipade diamanter ca 0,33 ctv, vikt 4,6 g, stl 17,25 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3,3-7,5 mm diameter, lås,silver med glas, säkerhetskedja, längd 55 cm.
ARMBAND, 3 rader odlade pärlor ca 5 mm diameter, lås 18K guld/vitguld, månsten och vita spineller, längd 17 cm, STIGBERT 1959.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,4-8,9 mm diameter, lås 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,44 ctv, ca G(TW)/VS, längd 39 cm, 8 extra pärlor.
CARMOSERING, 18K guld, safir med nagg, 10 briljanter tot ca 0,50ct ca H(W)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
PÄRLCOLLIER, svagt doserad, sötvattenspärlor 6,5 - 8,7 mm, diameter, längd 51 cm, kullås, förgyllt silver med strass.