Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
ARMBAND, platina, 32 prinsesslipade diamanter och 64 briljanter ca 7,74 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 18,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 rubiner ca 1,38 ctv, 60 briljanter ca 0,48 ctv, ca G(TW)/VS, stift, vikt 4,8 g.
RING, 18K vitguld, 44 briljant- och 35 baguettslipade diamanter 1,58 ctv, ca F-H(TW-W)/VS-P, vikt 8,2 g, stl 17 mm.
RING, 18K vitguld, 14 briljant- och 39 baguettslipade diamanter 1,24 ctv, ca F-H(TW-W)/VS-P, vikt 6,3 g, stl 17 mm.
Smycken Safirring
RING, 18K vitguld, 2 safirer 1,43 ctv, 46 briljanter 0,72 ctv ca F-G(TW)/SI, vikt 4,5 g, stl 17,25 mm
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,25ct ca J(CR)/VS, 2 baguett- och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, vikt 7,7 g, stl 14 mm.
MEDALJONG, 18K guld, med spegelglas(trasigt), och hårgömma, stämplad GUSTAF MÖLLENBORG, svensk import.
Smycken Safirring
RING, 18K vitguld, safir 1,13 ct, 14 briljant- och 30 baguettslipade diamanter 0,73 ctv ca G-J(TW-Cr) /SI, vikt 6,8 g, stl 17 mm. Safiren med små nagg.
Smycken Safirring
RING, 18K vitguld, safir 1,31 ct, 44 briljanter 0,88 ctv, F-G(TW)/SI, vikt 5,4 g, stl 16,75 mm
Smycken Rubinring
RING, 18K vitguld, rubin 1,02 ct, 44 briljanter 0,88 ctv, ca F-G(TW)/SI, vikt 5,2 g, stl 16,75 mm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,80 ctv, ca F-G(TW)/P, skadad kulett, tjock rondist, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,24 ctv, ca K-L(TCape)/P, tjock rondist, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 204 st briljanter 2,27 ctv, ca F-J(TW-Cr)/VS-SI, vikt 10 g, stift/clips.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 29 briljanter 0,57 ctv, ca F-G(TW)/VS, droppformad sötvattenspärla, vikt 8,2 g, längd 40 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, South sea pärla 14x15mm diameter, 13 briljanter 0,28 ctv, F-G(TW)/VS, 9,5 g, längd 40 cm.