Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande på fot med graverad räffling, höjd 18,1 cm, diameter 13,2 cm, vikt 320 g, GAB Stockholm 1935.
Visa varaSmycken Övriga
HÄNGE, 18K vitguld, briljanter ca 0,70 ctv ca I-J(TCr-Cr)/VS, navetteslipade blå safirer, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 99 briljanter ca 1,95 ctv ca F-G(TW) /VS, vikt 4,5 g, stl 17 + mm.
ALLIANSRING, 18K guld, 128 briljanter ca 3,11 ctv ca F-G(TW)/ VS-SI, vikt 5,8 g, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,60 ct, ca E(River)/P, vikt 3,8 g, stl 17,75 mm.
RING, 18K vitguld, 33 briljanter, 24 baguetter, ca 1,62 ctv ca G-H(TW-W)/ SI-P, vikt 5,7 g, stl 17 mm.
RING, 18K vitguld, briljant 0,35 ct ca G(TW)/SI-P, 10 gula briljanter, bestrålade, 0,36 ctv, vikt 2,9 g, stl 17,5 mm.
RING, 18K vitguld, tanzanit, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g
RING, 18K vitguld, rosa safir (nagg), 30 briljanter tot ca 0,15 ct ca H(W)/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g
CARMOSÉRING, 14K guld, safir, 16 briljanter ca 0,20 ctv ca H(W)/SI-P, emalj, stl 16 3/4 mm, vikt 3,9 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 10 mm, 8 briljanter ca 0,35 ctv, ca F-G(TW)/VS, ej stopp.