Avslutad | Klassiska – Lördag 24 maj 2008
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade 9,0 - 10,5 mm diameter, lås, silver, längd 44 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade tahitipärlor ca 10,5-10,7 mm diameter, 6 briljanter ca 0,06 ctv, stift.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, odlad tahitipärla ca 10,6 mm diameter, 3 briljanter ca 0,03 ctv.
COLLIER, jadekulor trädda på grön tråd, snidat jadehänge i form av en blomma, tygpåse.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,36 ctv, ca G(TW)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,3 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld med Tahitipärla ca 11,6 mm diameter, kedjans vikt 1,3 g, längd 43 cm.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, manglad pansarlänk, hjärta, längd 48 cm, vikt 14,5 g.
RING, 20K guld, gul safir, 22 briljanter ca 0,48 ctv, ca H-J(W-Cr)/VS-SI, nagg, stl 17 mm, vikt 4,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, jade med baguettslipade diamanter ca 0,50 ctv (små skador) vikt 2,8 g, längd 40 cm.
ARMBAND, 18K vitguld med 12 briljanter ca 1,50 ctv, ca F-G(TW)/VVS, vikt 8 g, längd 15,3 cm.
RING, 18K guld, cabchonslipad rubin med sprickor, 30 diamanter ca 0,45 ctv ca H(W)/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g
RING, 18K guld, 28 briljanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,25 mm. vikt 6 g, gravyr.