Avslutad | Klockor – Lördag 3 maj 2008
Klockor Alex Hüning
ALEX HÜNING, fickur, 49,5 mm, Boett nr. 50915, 14K guld, ankarur, skadad urtavla, bucklor, gravyr, ca 1920.
VIKING, fickur, Imp, 50 mm, Cal 534, Boett nr. 1421505, silver, ankarur, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1930.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 49,5 mm, Cal Exp, No. 8665, silver, ankarur, ej signerad urtavla (skadad), bucklor, defekt, ca 1900.
CHEVALIER & COMPAGNIE, fickur, 56,5 mm, Serie nr. 1937, gulmetall, skadad urtavla, skadad boett, ca 1820.
JOHN WARD, Fore Street, London, 62,5 mm, Serie nr. 8650, silver, spindelur, skadad urtavla, defekt, bucklor, gravyr, ca 1820.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, Overseas, Cal 1126, Serie nr. 950675, Ref nr. 47040/B01A-9094, Boett nr. 807669, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk Ref nr. B01A, viklås, ca 2006, box, ytterkartong.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, 3003, Cal 1504 K, Ref nr. 665.5001.68, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, integrerad originallänk, längd 194-199 mm, totalvikt 78,0 gram, ca 1975, box (ej tidsenlig).
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 551, Serie nr. 18282554, Ref nr. KO 14381 61 SC, herrur, guld på stål, automatisk, plexiglas, renoverad urtavla, läderband, ca 1961.
TISSOT, Visodate, Seastar, Cal 782-1, Serie nr. 8302155, Ref nr. 41540/42540-7 X, herrur, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1962.
CERTINA, DS-2, Cal 25-651, Ref nr. 913.1300.41, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1970.
Klockor Roamer
ROAMER, Searock, Ref nr. 471.2120.326, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, metallänk ej original, ca 1970.
MIRONA, Nivaflex, Boett nr. 53844, herrur, stål, manuell, plexiglas, metallänk ej original, ca 1962.
NIVADA, herrur, nr. 8348M2132, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1959.
OMEGA, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 19745883, Ref nr. BA 551.012, damur, 18K guld, automatisk, safirglas, diamanturtavla, läderband, ca 1962.
CERTINA, damur, Ref nr. 800.6754.67, 18K vitguld, manuell, safirglas, integrerad länk, längd 154-160 mm, totalvikt 35,7 gram, ca 1975.
SAFIR, damur, 18K vitguld, manuell, plexiglas, diamantkrans (32 st, 8/8, ca TW/VVS, ca 0.64 ctv), integrerad länk, längd 137-142 mm, totalvikt 27,1 gram, ca 1980.
ZENITH, "N. Holmkvist, Stockholm", fickur, 52 mm, Serie nr. 2086884, Ref nr. 9582, Boett nr. 2979510, silver, ankarur, skadad urtavla, går ej, bucklor, kedja gulmetall, ca 1920.