Avslutad | Klockor – Lördag 3 maj 2008
THOS RUSSELL & SON, Liverpool, fickur, 47 mm, nr. 282552, silver, ankarur, skadad urtavla, boett tillverkad av Dennison, monogram, ca 1920.
CHABLONEN WATCH, fickur, 47 mm, Boett nr. 28100, silver, cylinderur, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1885.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 74950, silver, cylinderur, skadad urtavla, bucklor, ca 1880.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 12054, silver, cylinderur, skadad urtavla, bucklor, ca 1885.
FICKUR, 45,5 mm, Boett nr. 21769, silver, cylinderur, nyckeldragare, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1870.
FICKUR, 39 mm, Boett nr. 60160, silver, cylinderur, nyckeldragare, skadad urtavla, går ej, emalj (skadad), ca 1880.
CERTINA, Town and Country, Ref nr. 5801.115, Serie nr. 5497257, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1968.
ERNEST BOREL, herrur, Cal ETA 1100, nr. 387009 E, nr. 470339, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1955.
SPECIAL, herrur, Cal Felsa 4000, nr. 11117-57, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1955.
Klockor Fortis
FORTIS, herrur, 32,5 mm, Cal Venus 180, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, boett signerad Enicar, ca 1950.
VENUS, herrur, nr. 61 58 10, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955.
OMEGA, Seamaster, Cal 681, Serie nr. 29329561, Ref nr. BA 566.013, damur, 25,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1969.
Klockor Elgin
ELGIN, Natl. Watch Co, USA, fickur, 49 mm, Serie nr. 9836493, Boett nr. 268038, savonnett, 14K guld, ankarur, 15 stenar, motiv, gravyr, ca 1902, kedja gulmetall.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16014, Serie nr. 9029150, herrur, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, Jubileelänk, Ref nr. 62510 H, viklås, ca 1985.
LONGINES, Dolce Vita, Ref nr. L5.663.4, Serie nr. 30328440, kronograf, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, februari 2004, box.
CARTIER, Tank, Cal ETA 2512-1, nr. 780878144, damur, 18K guld, manuell, mineralglas, läderband, ca 1980.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 21270352, Ref nr. 168.005, herrur, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1964, metallänk ej original.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Baumatic, Cal Felsa 692, Ref nr. 3133, Boett nr. 153625, herrur, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, glasring saknas, skadad boett, ca 1950.