Avslutad | Klockor – Lördag 3 maj 2008
CARTIER, Cougar, Ref nr. 187904, Serie nr. 004356, herrur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, originallänk (2-radig), viklås, ca 1995, box, ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, nr. 99-077, damur, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1999, box.
LONGINES, Charles Lindbergh, Replica av Hour Angle Watch, Cal 878.4/876.2, Serie nr. 57072722, Ref nr. 876.5238, Boett nr. 525/1000, herrur, 47 mm, stål, manuell, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, tillverkad 1987, box.
CARTIER, damur, Ref nr. 866010, Serie nr. 3395, 18K guld, quartz, safirglas, integrerat läderband, originalspänne doublé, ca 1994, box, ytterkartong.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Jubilee Edition, No. 4/40, Cal ETA 6497-1, herrur, 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, + fickur, 18K guld, ankarur, kedja förgyllt silver, oanvänd, ca 2004, etui.
OMEGA, Constellation, Cal 1379, Serie nr. 51511024, Ref nr. BA 196.0360, PIC 1610.xx.xx, herrur, 18K guld, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 1990, box.
Klocktillbehör Övriga klockor
LÄNK, 8K guld, till herrur, OBS: T-fäste, bredd 18/15 mm, längd 160-165 mm, vikt 30,6 gram.
FICKUR, 51,5 mm, savonett, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, glas saknas, bucklor, ca 1920.
OMEGA, De Ville, Cal 625, Serie nr. 41623092, Ref nr. 111.0140, herrur, 32 mm, doublé (20 microner), manuell, mineralglas, skadad urtavla, läderband, ca 1978.
Klockor Zodiac
ZODIAC, kronograf, Ref nr. ZO2703, Boett nr. 00947, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne, ca 2006, box, ytterkartong.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 52 mm, savonett, Serie nr. 2723785, Boett nr. 665612, doublé, ankargång, skadad urtavla, läderpåse, ca 1888.
OMEGA, mormorsur ombyggt till armbandsur, 33 mm, Serie nr. 4484660, Boett nr. 5185878, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, gravyr, ca 1912.
Klockor Elgin
ELGIN Natl Watch Co., fickur, 58,5 mm, savonett, Serie nr. 1027449, Boett nr. 724492, (Dueber Newport Coin), silver, ankargång, nyckeldragare, bucklor, nyckel, ca 1882.
Klockor Chopard
L.U.C. Bikupan, fickur, 52,5 mm, Boett nr. 96265, silver, ankargång, urtavla ej signerad, skadat glas, bucklor, ca 1895, kedja i gulmetall.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2193080, Ref nr. 206, Boett nr. 3003458, silver, ankargång, ca 1920, kedja gulmetall.
OMEGA, damur, Cal 620, Serie nr. 22859626, Ref nr. BD 511.122, 14K guld, manuell, safirglas, ca 1965.
Klockor Gucci
GUCCI, damur, Ref nr. 1500 L, Serie nr. 0798308, stål, quartz, safirglas, originallänk, ca 2000, box, ytterkartong.