Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2008
Klubbad för
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, GAB 1917, på fot, vikt 1137 g, (l2 bucklor på sockerskålen)
ENSTENSRING, 18K guld med briljant ca 0,28 ct, ca G(TW)/VS, stl 16 1/4 mm, vikt 2,6 g, nagg.
2 PAR ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor och ametister, vikt 4,6 g, skruvmekanism.
RING, 18K vitguld med cabochonslipad smaragd, 6 briljanter ca 0,12 ctv, stl 16 mm, vikt 5,2 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld med camé, kedjan pansarlänk 78 cm lång, vikt totalt 16,1 g, 1944.