Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2008
RING, 18K vitguld, 11 briljanter 1,28 ctv ca G(TW)/VS, nagg i 2 stenar, stl 16,25 mm, vikt 8,8 g, ALTON 1991.
RING, platina, smaragd ca 0,80 ct, skadad, 2 halvmåneslipade och 2 bagettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g.
MATSILVER, Rosenholm,93 delar, 12 dessertskedar, 12 dessertknivar, 12 dessertgafflar, 12 matskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 fruktknivar, 21 kaffeskedar.
COLLIER, korall ca 4,00-6,50 mm, odlade pärlor ca 4,50- 7,15 mm, längd ca 72 cm, ej lås.
MATSILVER, Rosenholm, 153 delar totalt, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 11 bordsskedar, 12 efterrättgafflar, 12 efterrättknivar, 12 efterrättskedar, 10 assiettgafflar, 18 tårtgafflar, 12 smörknivar, 18 kaffeskedar, 12 moccaskedar, 1 sylt- &konfektsked, 1 såssked, 1 potatissked, 1 serveringssked, 1 osthyvel, 1 tårtspade, 6 smörknivshållare. de flesta tillverkade på 60-talet.