81 - 100 av 541
1...456...28 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 23 februari 2008

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 11 briljanter 1,28 ctv ca G(TW)/VS, nagg i 2 stenar, stl 16,25 mm, vikt 8,8 g, ALTON 1991.

Utrop: 11 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 diamanter, clips, vikt 11,4 g.

Utrop: 1 800 kr

RING, platina, smaragd ca 0,80 ct, skadad, 2 halvmåneslipade och 2 bagettslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 13 800 kr

RING, 18K guld, briljant 0,03 ct, stl 17 mm, vikt 4,6 g.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ARMRING, förgyllt silver, mörkblå emalj, 9 orientaliska pärlor, skador, etui.

1 200 kr

Utrop: 500 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, 4,41 ct, droppslipad.

Utrop: 550 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, 5,2 ct, rektangulär.

800 kr

Utrop: 650 kr

ARMBAND, 18K guld med ametist och 24 diamanter, vikt 12,8 g, längd 18 cm.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, 4,91ct, triangulärt slipad.

Utrop: 650 kr

RING, 18K guld med ametist, vikt 3,9 g, stl 17 1/2 mm.

Utrop: 800 kr

Ädelstenar Övrigt

PERIDOT, 9,60 ct, ovalt slipad.

Utrop: 1 300 kr

RING, 18K guld med 35 briljanter ca 0,30 ctv, vikt 3,6 g, stl 16 3/4 mm +.

Utrop: 2 300 kr

ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, vikt 14 g, längd 19,7 cm.

Utrop: 2 500 kr

MATSILVER, Rosenholm,93 delar, 12 dessertskedar, 12 dessertknivar, 12 dessertgafflar, 12 matskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 fruktknivar, 21 kaffeskedar.

12 600 kr

Utrop: 14 400 kr

COLLIER, korall ca 4,00-6,50 mm, odlade pärlor ca 4,50- 7,15 mm, längd ca 72 cm, ej lås.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

BROSCH, 18K guld med odlade pärlor, vikt 6,7 g, längd 5 cm, Stockholm 1947.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

MATSILVER, Rosenholm, 153 delar totalt, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 11 bordsskedar, 12 efterrättgafflar, 12 efterrättknivar, 12 efterrättskedar, 10 assiettgafflar, 18 tårtgafflar, 12 smörknivar, 18 kaffeskedar, 12 moccaskedar, 1 sylt- &konfektsked, 1 såssked, 1 potatissked, 1 serveringssked, 1 osthyvel, 1 tårtspade, 6 smörknivshållare. de flesta tillverkade på 60-talet.

17 200 kr

Utrop: 9 500 kr

LJUSSTAKE, silver, höjd 7 cm vikt 111 g, fylld botten.

Utrop: 600 kr

COASTER, silver med svart botten, GAB 1971.

Utrop: 600 kr

SKÅL, silver, GAB 1958, höjd 8 cm, vikt 31,8 g.

600 kr

Utrop: 700 kr