Avslutad | Klockor – Lördag 1 mars 2008
Klockor Citizen
CITIZEN, Promaster, Divers 200 m, Ref nr. 5810-F80014 TA GN-4-S, Boett nr. 2080246, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, djupmätare, gummiband, ca 1995.
CERTINA, ODC ONE, Ref nr. 260.1110.42, Boett nr. QKK-JA-16715, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Väggur
WESTERSTRAND, verk nr. P 135, pendyl, förgyllt trä, mekanisk, hel och halvtimmesslag, skadad urtavla, nyckel, ca 1953 OBS! skickas ej.
Klockor Junghans
JUNGHANS, verk nr. W 278/ P 26, pendyl, trä/glas, mekanisk, heltimmesslag, nyckel, 1950-tal, OBS! Skickas ej.
Klockor Bordsur
GUSTAV BECKER, bordsur, trä, mekanisk, hel och halvtimmesslag, skadad urtavla, 1940-tal OBS! Skickas ej.
OMEGA, Speedmaster, Broad Arrow, Chronometer, Cal 3303A, Serie nr. 78015941, Ref nr. 3551.20.00, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1620/887, cert, november 2005, box, ytterkartong.
Visa varaKlockor Övriga klockor
BOSS, damur, Ref nr. 3488, Serie nr. 04805, Boett nr. 525-1049, stål, quartz, mineralglas, integrerat läderband, ca 2005, box.
OMEGA, Seamaster, Cal 285, Serie nr. 17083404, Ref nr. 2938 3 SC, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1959, metallänk ej original.
CERTINA, herrur Ref nr. 115.9199.68, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, gravyr, läderband, ca 1982.
TISSOT, Stylist, Cal 2032, Serie nr. 20964, Ref nr. 30.40779, herrur, 18K guld, quartz, plexiglas, ca 1979.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 50 mm, Serie nr. 14803967, Boett nr. 7032389, doublé, ankarur, ca 1906.
FICKUR, 43 mm, 14K guld, ankarur, nyckeldragare, skadad urtavla, går ej, bucklor, ca 1860.
TECHNOS, Birka, damur, nr. 2821, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, går ej, ca 1935.
TISSOT, herrur, Cal 269-21, Serie nr. 4190513, Ref nr. 70002 13, 18K guld, manuell, plexiglas, ca 1960.