Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2008
HÄNGE, 18K vitguld, rubin ca 0,48 ct samt briljanter G-H(TW-W)/VS tot ca 0,15 ct 1,2g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter samt prinsesslipade diamanter ca H(W)/SI tot 0,11 + 0,18ct 3,0g, stift
RING, 18K guld / vitguld 3 prinsesslipade diamanter H(W)/SI tot 0,49 ct, stl 17 1/2mm 4,2 g.
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld, 2 cabochonslipade safirer, 1 mindre skadad, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TCr/P, 2 diamanter med mindre skador, vikt 8,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld vikt 7,0 g 4 briljanter 0.20 ct G(TW)/VS 3 blå safirer stl 17 3/4 mm.
BROSCH, 18K vitguld, safirer samt briljanter ca H-I(W-TCr)/VS totalt ca 0,80 ct 8,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, safirer samt briljanter ca G(TW)/VS tot ca 0,65 ct, odlad pärla ca 5 mm, 6,7 g.
BROSCH, 18K vitguld, safirer samt briljanter ca H(W)/VS tot ca 0,55 ct, odlad pärla ca 3 mm, 6,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvatten, 46 st pärlor, 9 mm, lås i silver, längd ca 44 cm.
BROSCH, 18K guld med orientaliska pärlor, vikt 5,5 g, längd 5,2 cm, stämplad 1888, orginaletui.
BROSCH, 18K guld med pärla, vikt 10,4 g, 5,3 x 3,4 cm, Möllenborg 1852. Nålen ej guld.