Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2008
RING, 18K vitguld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca G(TW)/VVS- VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI (nagg), + 6 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, safir ca 0,25 ct, 2 carréslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,6 g, engelska stämplar.
MATSILVER, 52 delar, 12 matgafflar, 10 matskedar, 12 matknivar (blad i stål), 12 teskedar, 2 slevar, 2 uppläggningsskedar, 2 saltkar på fot, i orginalschatull, Wien 1859, monogram, några bestick är skeva.
SYSKONRING i 18K guld med 2 gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca H(W)/VS2-SI2, stl 18 1/4 mm.
ANTIK KEDJA i 23K guld, 5-radig ärtlänk från 1852, gjord i Stockholm, längd 42 cm, bucklor samt gravyr på låset, lagad, vikt 20,3 g.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, plats för 2 foton, initialer ingraverade, Stockholm 1884, vikt 10,6 g.