Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2008
RING, 18K guld med 56 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, en sten saknas, stl 17 ½ mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, mediumslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCa/VS, stl 16 ½ mm, vikt 3,7 g.
GRÄDDKANNA, silver, höjd 15 cm, vikt 145 g, svensk från 1888, ingraverade initialer, förgylld invändigt.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5,75 - 8,5 mm, barocka, doserade, lås i silver, längd 49 cm.
RING, 18K guld med odlad pärla och 2 diamanter 0,04 ctv, gravyr, vikt 2,7 g, stl 16 1/2 mm.
Silver Kaffeservis
MOCCASERVIS i silver, 2 delar, mjölkkanna höjd 11cm, sockerskål med lock höjd 11cm (små bucklor), vikt 430 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld med odlade pärlor 7 mm, vikt 2,6 g, ej stopp, längd 2,5 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca 0,54 ct, ca F(TW)/VVS, vikt 3,8 g, stl 18 3/4 mm.
KAKFAT/BREVFAT, silver, Höjd 14,7 cm, Diameter 19 cm, vikt 352 g, G Möllenborg Stockholm 1834.