Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2008
ENSTENSRING, 18K vitguld med mediumslipad diamant ca 0,25 ct L(T-Cape)/SI, vikt 1,5 g, stl 17 mm+.
RING, 14K guld, diamant ca 0,14 ct (skadad), 2 rosenstenar, stl 16 1/2, vikt 7 g, i form av en orm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 4,5-8,0 mm, lås i silver, odlad pärla, paste, säkerhetskedja.
RING, förgyllt silver, granater (en saknas), orientaliska pärlor (2 saknas), stl 18 1/4 mm.
RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60ctv, stl 19 1/2 mm, vikt 13,9 g, ngt skev.
COLLIER, 18K guld med diamanter ca 5,35 ctv ca M(Cape)/LY, en skadad, vikt 38,2 g, längd 43,5 cm.
Visa varaSmycken Övriga
SMYCKESET, COLLIER, ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld med trapets- och briljantslipade diamanter ca 6,87 ctv LBR/vikt 44,6 g, längd 43 + 19 cm, stift.
Visa varaSmycken Ring
RING, 14K guld, rubin ca 1,10 ct, samt 2 carréslipade rubiner och 2 carréslipade safirer, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.
HÄNGE, samt örhängen 18K med prinsesslipade diamanter totalt ca 0,80 ct H(W)/VS, Engelbert ask.
RING, 23K guld/platina, mediumslipad diamant ca 0,12ct, rosenstenar, stl 17 1/2 mm, vikt 6,7 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljanter 0,84ctv enligt gravyr, ca G-H(TW-W)/VS (1 sten TCR), stl 17, 4,8 g.
MATSILVER, silver/stål, 22 delar, 10 knivar och 12 gafflar, längd 17,3 cm resp 15,5 cm, ryska stämplar, orginaletui.
BROSCH, 18K guld, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca E(River)/VVS, vikt 10,7 g, tillv 1947.