281 - 300 av 497
1...141516...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2008

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K vitguld med mediumslipad diamant ca 0,25 ct L(T-Cape)/SI, vikt 1,5 g, stl 17 mm+.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ETT ÖRHÄNGE 18K vitguld med briljant ca 0,65 ct G(TW)/P1 stift, vikt 0,7 g

Utrop: 5 900 kr

RING, 14K guld, diamant ca 0,14 ct (skadad), 2 rosenstenar, stl 16 1/2, vikt 7 g, i form av en orm.

Utrop: 3 400 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 4,5-8,0 mm, lås i silver, odlad pärla, paste, säkerhetskedja.

1 000 kr

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,50 mm, skruv, vikt 2,8 g.

Utrop: 450 kr

RING, förgyllt silver, granater (en saknas), orientaliska pärlor (2 saknas), stl 18 1/4 mm.

Utrop: 300 kr

COLLIER, förgyllt silver, granater.

Utrop: 350 kr

RING, 18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,60ctv, stl 19 1/2 mm, vikt 13,9 g, ngt skev.

Utrop: 3 600 kr

COLLIER, 18K guld med diamanter ca 5,35 ctv ca M(Cape)/LY, en skadad, vikt 38,2 g, längd 43,5 cm.

SMYCKESET, COLLIER, ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, 18K guld med trapets- och briljantslipade diamanter ca 6,87 ctv LBR/vikt 44,6 g, längd 43 + 19 cm, stift.

RING, 14K guld, rubin ca 1,10 ct, samt 2 carréslipade rubiner och 2 carréslipade safirer, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g.

Utrop: 2 600 kr

HÄNGE, samt örhängen 18K med prinsesslipade diamanter totalt ca 0,80 ct H(W)/VS, Engelbert ask.

Utrop: 6 300 kr

RING, 23K guld/platina, mediumslipad diamant ca 0,12ct, rosenstenar, stl 17 1/2 mm, vikt 6,7 g, gravyr.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 6 briljanter 0,84ctv enligt gravyr, ca G-H(TW-W)/VS (1 sten TCR), stl 17, 4,8 g.

5 400 kr

Utrop: 6 200 kr

MATSILVER, silver/stål, 22 delar, 10 knivar och 12 gafflar, längd 17,3 cm resp 15,5 cm, ryska stämplar, orginaletui.

Utrop: 2 600 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, 18K guld / glas, 4,3 x 2,2 cm, bucklor, guldvikt ca 7 g, Frankrike.

Utrop: 1 400 kr

Dosor-Etuier Övrigt

LACKASKAR, 4 st, ryska.

Utrop: 900 kr

BROSCH, 18K guld, 2 briljanter ca 0,16 ctv, ca E(River)/VVS, vikt 10,7 g, tillv 1947.

2 400 kr

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, 18K guld, längd 41 cm, vikt 16,3 g.

Utrop: 2 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, diamanter, vikt 3,1 g.

700 kr

Utrop: 550 kr