Avslutad | Klockor – Lördag 5 januari 2008
IWC, fickur, 51 mm, Serie nr. 431145, Boett nr. 451509, silver, ankarur, ej signerad urtavla, defekt, monogram, ca 1908.
ROLEX, OP, Day-Date, Ref nr. 18239, Serie nr. T177193, herrur, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8385, cert, september 1997, box, ytterkartong.
GENEVE, damur, 14K vitguld, quartz, safirglas, diamantkrans (36 st, 0,75 ctv), integrerad länk, längd 179-185 mm, totalvikt 37,4 gram, ca 1985.
Klockor Hamilton
HAMILTON, kronograf, nr. 8804, herrur, gulmetall, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1988.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Oysterdate, Ref nr. 9111/0s, Serie nr. 838927, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerad länk, viklås (skadad), Ref nr. 7587, ca 1980.
MEMOSAIL, Skipper, Cal VAL 7757, nr. S-1144, seglarur, herrur, stål, automatisk, plexiglas, läderband, ca 1980.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD PERREGAUX, damur, nr. 2184, nr. 518683, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1953.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Oysterdate, Ref nr. 90520, Serie nr. 969449, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, originallänk, viklås, ca 1975.
ALFEX, herrur, 38 mm, Ref nr. 5468, Plum Design, stål, quartz, safirglas, datum, liten sekundvisare, originallänk, viklås, ca 2005.
OMEGA, De Ville, Cal 663, Serie nr. 39177015, Ref nr. BA 551.8364, damur, 18K guld, automatisk, safirglas, integrerad originallänk, längd 172-176 mm, totalvikt 52,0 gram, ca 1975.
FICKUR, 51 mm, Savonett, 18K guld, Boett nr. N209130U, ankarur, gravyr, ca 1920, chatelain i doublé.
FICKUR, 50,5 mm, 14K guld, Verk nr. 723693, Boett nr. 754041, ankarur, gravyr, ca 1930.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Cal 19.75N, Serie nr. 3137716, ankarur, silver, glas saknas, defekt, ca 1914.
ZENITH, fickur, 52 mm, Verk nr. 2273793, Ref nr. 2157, Boett nr. 3034070, ankarur, silver, ca 1920.
FICKUR, 66 mm, ankarur, vitmetall, dag, datum, månad, månfas, defekta funktioner, ca 1910.
OMEGA, Stoppur, 51 mm, splitsekund, Cal 1950, Serie nr. 1712558, vitmetall, skadad boett, ca 1971.