Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2008
Klubbad för
RING, 18K vitguld, hjärtformat blått mineral och 6 briljanter ca 0,39 ctv, stl 16 3/4 mm, vikt 29,2 g, Girgsdies i Västerhaninge 1971.
COLLIER, 18K guld / vitguld, modifierad cordell (venezia), längd 45 cm, vikt 39,1 g.
Ädelstenar Kvarts
IMITATIONER AV KÄNDA DIAMANTER, bergkristall, 15 kopior på historiska diamanter, vissa skador, tillhörande ask.
RING, 18K vitguld, 14 diamanter ca 2,60 ctv, ca G-H(TW-W)/VS (1 är ca TCa, 1 är skadad, 2 har nagg på rondisten), vikt 9,5 g, stl 18 mm, Stockholm 1949, gravyr på insidan.