Avslutad | Moderna – Lördag 19 januari 2008
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,06 ct ca E-F(RIVER-TW)/SI1, stl 17 ½ mm.
KEDJA/HÄNGE, sterling silver, David Andersen, Norge, kedja pansarlänk 59 cm lång (d).
RING, 18K vitguld, 53 baguette- och 118 briljantslipade diamanter ca 1,64 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, stl 18 mm.
COLLIER, 18K guld, "Semiramis", med 5 gröna turmalinkristaller, längd 50,5 cm, vikt 27,1 g, BJÖRN WECKSTRÖM, LAPPONIA,1982.
KEDJA/HÄNGE, Lapponia, Brons, Björn Weckström, modell "Starfighter", 70-tal, längd 68 cm, vikt 65,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 4,01 ctv, ca Very Light Pink-Crystal/P, längd 18 cm, vikt 14,6 g.
COLLIER, 18K guld/platina, "Diamond Oasis", briljant 0,25 ct, spektrolit, längd 40 cm, vikt 23,4 g.
KEDJA/HÄNGE, P. Sarpaneva, 70-tal, Finland, brons, längd 66 cm, vikt 69,5 g, sliten.
KEDJA/HÄNGE, silver, modifierad cordellkedja med hänge i rosliknande design av Teresia, 1988, längd 52 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, princesslipad diamant ca 0,40 ct, stl 17 3/4 mm, vikt 6,7 g, Efva Attling "Tulip Coffe".
ARMBAND, silver, Wiwen Nilsson, längd 20 cm, samt matchande ÖRHÄNGEN (ej stämplade Wiwen), (d).