Avslutad | Exklusiva – Lördag 15 mars 2008
RING, 18K guld, briljant 0,17 ct River(E)/VVS, 2x 0,05ct TW(G)/VVS enligt gravyr, 24 åttkantslipade diamanter 0,24 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g.
ARMBAND, 18K guld, delvis matterad yta, säkerhetskedja, vikt 66,2 g, längd ca 16 cm.
BROSCH / Bi 18K vitguld, boulderopal, 92 briljanter ca 1,36 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, 2 smaragder till ögon, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1988, vikt 11,6 g, bredd ca 4,5 cm..
BROSCH/ FJÄRIL, 18K guld, 6 briljanter ca 0,60 ctv, ca G(TW)/VS-SI, 2 rubiner ca 0,60 ctv, 2 safirer ca 0,28 ctv, Rosengren & Eriksson, Stockholm 1980-tal, vikt 11,5 g, ca 3,2 cm x 3 cm, rörlig.
LAPPONIA, Hänge/ Solur, Cal ETA 2512, Ref nr. 221001, 18K guld, manuell, tillhörande kedja, totalvikt 67,6 gram, längd 83 cm, ca 1977.
SIGURD PERSSON, RING, 18K guld med 14 briljanter ca 1,00 ct G(TW)/VS-SI, en sten med nagg, vikt 13,4 g, stl 16 1/4 mm, originaletui. (d).
RING, 18K guld med hårgömma och initialer, repig, vikt 2 g, stl 18 mm, svensktillverkad, antik.
WIWEN NILSSON, ARMRING, 18K guld med citrin och turmaliner, vikt 33,8 g, 6 cm x 4,6 cm, 1939 (D)
BROSCH, 14K guld med safirer och gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, nagg, vikt 11 g, längd 2,8 cm.
BROSCH, platina med smaragd, pärla samt medium- och åttkantslipade diamanter ca 3,00 ctv G(TW)/VS-SI, 2 diamanter skadade, vikt 14 g, bredd 4,4 cm, K Andersson Stockholm 1951.
SMARAGDRING, 18K vitguld, smaragder och 6 gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv G(TW)/SI-P, vikt 7 g, stl 17 1/4 mm, Göteborg 1974. Smaragd med ytsprickor.
ARMBAND,platina med smaragd samt 6 briljanter ca 0,90 ctv ca G(TW)/VVS, vikt 11,9 g, längd 16,5 cm, CG Hallberg, Sverige, 1940.
BROSCH, Italiensk ca 1860 saknar stämplar vikt 8,8 g, diameter 3,2 cm, originalask (Geneve).
RING, platina med 3 briljanter 1,06 ctv ca G-H(TW-W)/VS, vikt 4,9 g, gravyr, stl 16 1/2 mm, Sverige, 1936.
ARMRING, 18K guld/platina, 24 åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca G(TW)/VS-SI samt 19 cabochonslipade rubiner, nagg i 4 diamanter, 5,7 x 5,2 cm, säkerhetskedja, vikt 31 g, Stockholm 1952.
BROSCH, 18K guld, 9 rubiner, 16 gammalslipade diamanter ca 0,96 ctv ca G(TW)/VS, i form av en skära, vikt 4,8 g.