Avslutad | Nyårs – Lördag 29 december 2007
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld med briljant ca 0,20 ct, ca H(W)/VS, längd 41 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad smaragd ca 4,00ct 24 briljanter ca 1,00 ctv ca TCr-LB/SI, nagg i 1 sten, stl 19,25 mm, vikt 6,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 3 navetteslipade blå safirer, 12 briljanter, 11 åttkantslipade diamanter, totalt ca 1,45 ctv ca I(TCR)/VS, vikt 13 g.
SMYCKESET, 18K guld, collier, armband och örhängen med 6 safirer ca 6 ct totalt + 131 briljanter ca 4,70 ct totalt, ca G-H(TW-W)/VVS-VS, vikt 79,6 g totalt, längd 40 cm och 17 cm, stift/clips.
RING, 18K guld, rubin (vissa skador), 9 navettslipade diamanter tot ca 1,88 ct ca G-H(TW-W)/VS, stl 17 mm, vikt 10,7 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,20 ct enligt gravyr, ca G(TW)/VS, stl 17+ mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,35 ct enligt gravyr ca G(TW)/VS, stl 18 mm, vikt 2,5 g.
HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,48 ctv G(TW)/SI enligt gravyr, stl 17 3/4 mm, vikt 3,9 g.
ALLIANSRINGAR, 4 st,18K guld (rodierat) med safirer, rubiner och smaragder (några skadade), stl 15-15,25 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, ca 2,80-7,15 mm, längd 98,5 cm, lås i silver med pyrit.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld med 3 smaragder ca 0,60 ct totalt, stl 16 1/4 mm, vikt 9,7 g.
BROSCH, ca 8K och 14K guld, design av en ros, längd 7 cm, vikt 15,9 g, utländska stämplar.