Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2007
ALLIANSRING, 18K vitguld med 8 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl. 19 mm, vikt 4,3 g.
SET; KEDJA/HÄNGE, ÖRHÄNGEN, rodierat guld/vitguld med 3 briljanter ca 0,15 ctv, längd 42,5 cm, stift, total vikt 7 g.
ALLIANSRING, 18K guld med 3 briljanter 0,18 ctv enligt gravyr samt 4 smaragder, stl 17 1/2 mm, vikt 3,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant ca 0,20 ct, ca G(Top Wesselton)/SI, vikt 3 g, stl 15 1/2 mm.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld med safir och diamanter 0,20 ctv, vikt 4 g, gravyr stl 15 1/2 mm ( 2 lödda kulor ).
ENSTENSRING i 18K vitguld med en briljant ca 0,41 ct, ca G(Top Wesselton)/VS1, stl 15,5 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, ett par, 18K guld, vikt 5,4 g, år 1840, skruvdel senare, en buckla, en bit av ett löv saknas.
ARMRING, 18K guld med flodpärla ca 6,80mm, vikt 11,4 g, 5,1 x 5,9 cm, säkerhetskedja, bucklor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljanter ca 0,80 ctv, ca H(Wesselton)/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
DOSA, silver med invändig förgyllning, med niellodekor (små skador) med Trojkamotiv, Moskva sekelskiftet, 7,6 x 4 x 2,2 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant 0,20 ct H(Wesselton)/SI, vikt 3,8 g, stl 16 1/4mm.