581 - 600 av 613
1...293031 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2007

Klubbad för

SKÅL, silver, vidgande på välvd fot, vikt 247 g, H 15 cm , D 19 cm, BH Edlund Stockholm 1932

Utrop: 1 600 kr

SKÅL, silver, oval med genombrutet brätte, längd 20 cm H 3,6 cm

Utrop: 1 200 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, bukig med fyra reliefdekorerade fötter, H 14,8 cm, CG Hallberg 1920

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserat, längd 47 cm, vikt 47,6, liten skada på länk.

Utrop: 6 800 kr

LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, oval välvd fot på volutfötter, H 21 cm, CG Hallberg 1956

Utrop: 4 600 kr

GRÄDDKANNA, silver, svart trähänkel, invändigt förgylld, H 14,5 cm, Friedländer Tyskland ca 1910

Utrop: 1 700 kr

VAS, silver, vidgande på välvd fot med svängda reliefåsar, invändigt förgylld, H 22,3 cm, vikt 340 g, GAB Stockholm 1919

Utrop: 2 300 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, H 14,5 cm, små bucklor, GT Boström Sala 1858

Utrop: 1 900 kr

SKÅL, silver, sexkantig stam med kvadratisk fot, vikt 360 g, D 18,3 cm H 16,1 cm, CG Hallberg 1927

Utrop: 4 000 kr

TEKANNA, silver, träknopp och trähandtag, vikt 460 g, L 28 cm H 16 cm, lagningar, C Aldrige London 1795

Utrop: 8 500 kr

BÄGARE, silver, rakt vidgande på slät fotring, vågbandsdekor, vikt 119 g, H 10 cm, D 8,8 cm, CG Hallberg Stockholm 1933

Utrop: 800 kr

RING + HÄNGE, 18K guld, 2 smaragder ca 3,12 ctv, 26 briljanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stift, (inga snurrebussar)

2 200 kr

Utrop: 2 600 kr

BÄGARE, silver, förgyllning, graverad dekor, H 6,4 cm D 5,8 cm, IM Loëll Falun 1791

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K vikt 8.8 g

Utrop: 1 700 kr

TENNISARMBAND i 18K vitguld med 42 briljanter ca 8,50 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 16,7g

Utrop: 80 000 kr

RING, 18K vitguld, briljant 1,50 ct, H-I/VVS2 (EGL cert), 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 16 3/4, vikt 4,2 g.

Utrop: 62 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,30 ctv, ca W/SI, stl 16 3/4, vikt 3,8 g.

Utrop: 16 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca H(W) / VS, stl 16 3/4, V=5,8g

Utrop: 15 000 kr

DIAMANT, 0,75 ct, förseglad, droppslipad, K(TCa)/VS1, IGI mini diamond report F4D69894

Utrop: 8 000 kr