Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2007
SKÅL, silver, vidgande på välvd fot, vikt 247 g, H 15 cm , D 19 cm, BH Edlund Stockholm 1932
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, bukig med fyra reliefdekorerade fötter, H 14,8 cm, CG Hallberg 1920
LJUSSTAKAR, silver, rokokostil, oval välvd fot på volutfötter, H 21 cm, CG Hallberg 1956
GRÄDDKANNA, silver, svart trähänkel, invändigt förgylld, H 14,5 cm, Friedländer Tyskland ca 1910
VAS, silver, vidgande på välvd fot med svängda reliefåsar, invändigt förgylld, H 22,3 cm, vikt 340 g, GAB Stockholm 1919
SKÅL, silver, sexkantig stam med kvadratisk fot, vikt 360 g, D 18,3 cm H 16,1 cm, CG Hallberg 1927
TEKANNA, silver, träknopp och trähandtag, vikt 460 g, L 28 cm H 16 cm, lagningar, C Aldrige London 1795
BÄGARE, silver, rakt vidgande på slät fotring, vågbandsdekor, vikt 119 g, H 10 cm, D 8,8 cm, CG Hallberg Stockholm 1933
RING + HÄNGE, 18K guld, 2 smaragder ca 3,12 ctv, 26 briljanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stift, (inga snurrebussar)
TENNISARMBAND i 18K vitguld med 42 briljanter ca 8,50 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 16,7g
RING, 18K vitguld, briljant 1,50 ct, H-I/VVS2 (EGL cert), 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 16 3/4, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,30 ctv, ca W/SI, stl 16 3/4, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca H(W) / VS, stl 16 3/4, V=5,8g