Avslutad | Klassiska – Lördag 24 november 2007
RING, 14K vitguld, 4 fasettslipade granater och 4 briljanter ca I-J/VS, stl 17 3/4, vikt 5,8 g.
9 SMYCKEN, örhängen i 18K guld m halvpärlor, 4 colliéer, 2 silverringar (korall + grön sten), nål m ametist + armring m malakit.
SMYCKESET, förgyllt silver med granater; örhängen med stift, ring (stl 17 1/4), hänge.
8 SMYCKEN i silver och vit metall; 4 par örhängen (ena paret i titan), 2 ringar med kvarts + peridot, brosch med 2 hessonitgranater, hänge.
RING, 14K guld med bergkristall ca 10 ct, finska stämplar, tillv 1968, stl 16 3/4, vikt 7,2 g.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld med smaragd och 48 briljanter ca 0,50 ctv, vikt 5,2 g, stl 16
RING, 18K vitguld med åttkantslipade diamanter samt en briljantslipad diamant ca 0,60 ctv, vikt 7,6 g, stl 18
HÄNGE, "snöflinga", 18K vitguld, briljant ca 0,05 ct, TW/VS, och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 1,5 g.
ARMRING, 18K guld med graverad bård av Åkerbärsblommor, diameter 6,5 x 6,5 cm, vikt 74,2 g, bredd 1,1 cm, Stockholm 1975