Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad briljant ca 0,97 ct, ca I(TCr)/VS2, stl.17½, vikt 4,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 briljanter ca 0,97 ctv (0,51+0,46), ca F-G(TW)/ VS, stift, vikt 1,4 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljanter ca 4,29 ctv, ca Light Pink/SI-P, nagg på vissa stenar, vikt 10,1 g.
ARMBAND, 18K guld med 73 briljanter ca 4,03 ctv, ca G-H (TW-W)/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 11,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld med briljanter ca 2,37 ctv, N(Ca)/SI2-P stift, vikt 2,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor och jadekulor, lås 18K guld, längd 103 cm + PÄRLAVKORTARE i 18K vitguld med jade och 14 briljanter ca 0,28 ctv.
HÄNGE, 18K roderat guld med rubin ca 0,12 ct, 6 åttkantslip dia ca 0,06 ctv, ca H(W)/VS-SI.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,30 ctv, ca G(TW)/VS, stl 15,5, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld med briljant ca 0,82 ct, 4 briljanter ca 0,11 ctv, ca F-G(TW)/VS, stl. 18 mm, vikt 2,1 g.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld med flandersslipad diamant, ca 0,60 ct, ca H(W)/P1, stl. 17 ½, vikt 3,9 g.
SET, collier+armband+ring+3 örhängen, förgyllt silver med granater, längd på armband 20 cm, längd på collier 44 cm, ring stl. 18½ mm, skenan ej helt rund.
FAHLSTRÖM, damur, 18K vitguld, manuell, safirglas, diamantkrans (30 8/8 ca 0,40 ctv G-H(TW-W)/VVS-VS, skadad urtavla, integrerad länk, längd 148-153 mm, totalvikt 26,2 gram ca 1965.
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 38 briljanter ca 0,51 ctv, ca H( W)/VS, vikt 7 g, huggies, stift
COLLIER, ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med smaragder och briljanter, 2 x 0,28 ct E(River)/VVS samt briljant 0,30 ct E(River)/VVS, vikt 8,3 g, längd 38 cm, stift.
CARTIER, Panthère, Boett nr. 86691911334, damur, 18K guld, briljantkrans ( 36 st,G(TW)/VVS), quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 1995, box.