Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
RING, 18K vitguld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW (1 nagg), 3 smaragder (1 skadad), stl 15,5+
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,10 ct (enl gravyr), ca H( W)/VS, stl 19 mm (tunna klor), vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,60 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, stl 17 1/4 mm, vikt 3,8 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,025 ct (enl gravyr), ca H(W)/VVS, stl 17,5 mm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,45 ctv, ca G-H(TW-W)/VS-SI, stl 19 3/4 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW- W/SI, stl 17+, V=4,4g
RING, 18K vitguld, safir ca 0,60 ct, 8 diamanter ca 0,10 ctv, ca H(W)/VS, stl 14,5 mm vikt 3,2 g.
RING, 14K vitguld med cabochonslipad safir och 12 briljanter ca 0,18 ctv, vikt 9,8g, stl 16 1/2 mm.
SMYCKESET, Rinng, örhängen och kedja/hänge, 18K vitguld med safirer och briljanter ca K(TCape)/SI, vikt 11,5 g, stl 17 mm , längd 40 cm, snurrebussar saknas.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar i silver, skrin (handtag av) och kaffekanna GAB 1918, gräddkanna av David Andersen 1918.
COLLIER, 18K guld/platina, "Diamond Oasis", briljant 0,25 ct, spektrolit, längd 40 cm, vikt 23,4 g.
LAPPONIA, collier, 18K guld, "Harlequin", opaltriplett, längd 43 cm, vikt 20,4 g, små oxiderade fläckar på baksidan, år 1978.
BJÖRN WECKSTRÖM, Lapponia, collier, 14K guld, fluoritkristall, "Kaltio", längd 47 cm, vikt 35,5 g, år 1973.
COLLIER, förgyllt silver, granater, med tre hängande kläppar och två hängande bågar, längd 44 cm.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljanter 3,15 ctv, ca TW/VVS (en VS), stl 17,5, vikt 5 g.