Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
PÄRLARMBAND, 3-radigt, odlade pärlor, ca 3 - 5,5 mm, 18K vitguld, längd 17,5 cm, säkerhetskedja.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rodierat, kors med akvamarin och briljanter ca 0,48 ctv, vikt 9,1 g, längd 41 cm.
BROSCH, 14K guld med turkoser, hårgömma, 3,2 cm diameter, vikt 11,6 g, antik. Små bucklor.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med trapets- och briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv G-J(TW-Cr)/VS-SI, vikt 5,3 g, längd 45 cm-
ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor och 10 åttkantslipade diamanter.vikt 3,9 g, stift, ej snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/platina med briolettslipade akvamariner, pärlor och 2 briljanter ca 0,12 ctv, vikt 1,9 g, stift. En akvamarin med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med bruna och vita briljanter ca 5,00 ctv, en sten saknas, vikt 12,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rodierat, med 90 diamanter ca 0,45 ctv, vikt 9,7 g, diameter 3 cm.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rodierat, med 24 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, vikt 8,1 g, stift/clips.
HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,60 ctv ca F-G(TW)/VVS-VS, stl 18 1/4+ mm, vikt 4,6 g.