Avslutad | Julklapps – Lördag 8 december 2007
2 VASER, silver, rakt vidgande på välvd fot, höjd 14,5 cm, TH Martinesen Tönsberg Norge ca 1930.
VAS, silver, vidgande på välvd fot med blomdekor i relief, vikt 250 g, höjd 17 cm, diameter 13,2 cm, H Müller Stockholm 1948.
LJUSSTAKAR, silver, höjd 18,5 cm, mjukt kvadratisk fot med växt dekor, Birmingham ca 1905.
SKÅL, silver, diameter 15 cmm, höjd 6 cm, vidgande på fot med vågband, Markströms Uppsala 1958.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver med trähandtag, vikt 1000 g totalt, kaffekannans höjd 22 cm, stämplad C Andrén Göteborg 1925.
HÄNGE, 18K vitguld, briolettslipad akvamarin samt 11 briljanter tot ca 0,07ct, vikt 1,7 g.
COLLIER, stelt, silver med cabochonslipad akvamarin, Bernt Högkvist Stockholm 1974, mittdelen med akvamarinen löstagbar.
BERLOCKARMBAND, 18K guld, bismarcklänk med 9 berlocker, en med gravyr, vikt 14,4 g, längd 19 cm, säkerhetskedja.
RING, 18K vitguld, blå safir 8,51ct, IGI cert nr F1G48457, slitna fasetter, nagg, briljanter ca 1,50 ctv ca G(TW)/VS, stl 18 mm, vikt 14,7 g.
RING, 18K vitguld, 42 briljanter ca 0,60 ctv, 11 blå safirer, stl 17 1/4 mm, vikt 8,5 g.