Avslutad | Klockor – Lördag 1 december 2007
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel, kronograf, Serie nr. 67, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, dec 2006, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Ref nr. 336, Serie nr. 92704, damur, stål, quartz, safirglas, integrerad armlänk, cert, november 1999, box.
OMEGA, Speedmaster Date, Cal 1152, Serie nr. 57514555, Ref nr. 3813.50.00, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, originalspänne, cert, 2002, box (ej komplett).
OMEGA, De Ville, Ladymatic, Cal 661, Serie nr. 24147668, Ref nr. BA 551.015, damur, 18K guld, automatisk, plexiglas, ca 1966, länk 18K guld, längd 179 mm, totalvikt 48,8 gram.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Catwalk, Cal 5057, Serie nr. 4149338, Ref nr. MOA 06848, Boett nr. MVO45219, damur, 21 mm, stål, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PBDI, cert (ej komplett), ca december 1998, box, ytterkartong.
Klockor Bordsur
BORDSUR, Art Deco, Boett nr. 9407, Verk nr. 6417, vitmetall, färgat glas, mekanisk, ställknapp saknas, 1930-tal.
VIKTER i träask, 8 + 5 st 8 vikter gulmetal, 5 vitmetall, pincett , 50 g 2 x 20 g 10 g, 5 g, 2 x 2 g 1 g, 500 mg, 2 x 200 mg, 10 mg, 50 mg.
Klockor Movado
MOVADO, reseväckarur, Ref nr 917, Boett nr 712917, vitmetall/ läder, 8 dagars verk, skadad urtavla, skadat glas (spricka), skadat fodral, ca 1945.
JAEGER-LE COULTRE, reseväckarur, boett nr. 106042, gulmetall/ läder, 8-dagarsverk, skadad urtavla, skadat fodral, ca 1945.
Klocktillbehör Övriga klockor
3 LÄDERBAND, med originalspännen i doublé, 1960-tal, Longines, Movado, Universal Genève.
CH.F.TISSOT& FILS LOCLE, fickur, 18K guld, ankarur, 56 mm, buckla, verk& boett ej signerad, kedja 18K guld (klockspring ring ej i guld)
Klockor Väckarur
ANGELUS, väckarur, Ref nr 2831, vitmetall, 24-h visning, skadad urtavla, skadat fodral, defekt alarmuppdragning, gravyr, ca 1940.
OMEGA, Seamaster, Professional, Cal 1538, Serie nr. 58413148, Ref nr. 2264.50.00, herrur, stål, quartz, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1610/930, cert, december 2003, box, ytterkartong.