Avslutad | Klassiska – Lördag 27 oktober 2007
MATSILVER, 41 delar, Rosenholm, 18 bordsskedar, 12 bordsgafflar, 12 bords- knivar (blad i rostfritt), 1950-60 tal.
BROSCH, 18K guld, Malmö, troligen1970 + ÖRHÄNGEN 18K, senare del i förgyllt silver från 1920-tal, lagningar.
MATSILVER, 18 delar, 8 förättsgafflar, 8 förättsknivar, 2 kaffeskedar, modell Gammeldansk.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld (blankt & matterat) med 26 briljanter 0,20ctv enl gravyr, vikt 9,3 g, stift och clips.
RING, 18K vitguld (ljusgult, ej roderat), 3 briljanter + 10 åttkantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VS, stl 17 3/4, vikt 5,2 g.
RING, 18K guld / vitguld, 49 briljanter tot ca 0,56ct ca W/SI, stl 17 1/2 mm, vikt 7,1 g
Smycken Herring
HERRING, 18K guld med briljant 0,50ct TW/SI enl grav, stl 20, vikt 12,6 g Stockholm 1989.
PORTRÄTTRING, förgyllt silver och orientaiska pärlor (2 pärlor saknas), glas (nagg), målat porträtt i svart mpt guldbotten, stl 18 1/2.