Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld/ silver med 5 navettslipade safirer och 22 diamanter, vikt 5,5 g, stl 16 3/4 ( en safir med nagg , en diamant saknas )
STOP, silver och invändigt förgyllt, mynt infattat i lock (Gustaf V), 3 kul- fötter, Hallbergs 1944.
RING, 14K guld, rodinerat, med behandlad blå droppslipad diamant ca 0,60 ct samt 6 små briljanter, vikt 3,6 g, stl 17 +
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med safirer och briljanter ca 0,40ctv, vikt 9,1 g, längd 5,5 cm, stift
HÄNGE, 14K guld, rodierat, med behandlad blå diamant ca 0,65 ct samt 13 briljanter ca 0,13 ctv, vikt 1,6 g, 1,9 x 0,9 cm
KEDJA/HÄNGE, 14K / 18K guld, rodinerat, safir, 2,52ct 3 diamanter 0,91 ctv ca Cape/P, vikt 4,9 g, längd 40 cm
ARMBAND, 14K guld, rodinerat med safirer 5,37 ct och briljanter 0,86 ctv, TW-W/VS-SI, 14,1 g, längd 18,5 cm
CARMOSÉHÄNGE, 18K vitguld, rosa safir (nagg) samt 16 briljanter tot ca 0,24ct ca W/SI, vikt 2,0 g
MATSILVER, 52 delar, 12 matgafflar, 10 matskedar, 12 matknivar (blad i stål), 12 teskedar, 2 slevar, 2 uppläggningsskedar, 2 saltkar på fot, i orginalschatull, Wien 1859, monogram, några bestick är skeva.
KEDJA/HÄNGE, hänge i 14K vitguld med briljant ca 0,60 ct brun med lätt rosa ton/P1, kedja i 18K vitguld, ormlänk, längd 39,5 cm, vikt 3,2 g
RING, 14K vitguld med briljant och princesslipade diamanter ca 0,35 ctv, vikt 3,3 g, stl. 17½.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med gul/grön kvarts ca 13 ct, briljanter ca 0,18 ctv, baguetter ca 0,22 ctv, nagg, längd 45 cm, vikt 11,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld med briljant ca 0,20 ct och baguetter ca 0,17 ct, 13 rubiner och en halvpärla, 3,5 g.
RING, 14K guld/delvis rodinerat guld med 2 briljanter varav en Cape/P och en behandlad blå/P ca 1,00 ctv, stl. 17 ½, vikt 4,8 g.