Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007
PÄRLCOLLIER, odalde pärlor, doserade, ca 3,75 - 7,5 lås i silver , en strassten saknas, längd 54,5 cm
RING, 18K guld med 3 briljanter 0,12 ctv ca H(W)/VS-SI, vikt 2,4 g, stl 16 3/4 mm, ( slitna fattningar ).
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, härdat läder, pärlemorinlägg, mitten av 1800-talet, några mindre skador, 42,6g
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld, rodinerat, med ovalslipad safir och 6 diamanter, vikt 4 g, stl 17 1/4
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 safirer och 6 små diamanter , vikt 3,9 g, snurrebussar saknas.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, vikt 769 g, K Andersson Stockholm 1927. Liten buckla på handtaget.
SKÅL PÅ FOT, silver, invändigt förgylld, brätte med blomdekor i relief, H 11 cm, D 17,5 cm, vikt 300 g
RING, 18K guld med briljanter totalt ca 1,20 ct/SI, vikt 7,3 g, stl 17 1/4 mm sten fattas.
RING, 18K vitguld med turkos, briljanter samt bagetter ca 1,10 ctv, vikt 6,5 g, stl 17 3/4