Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2007
Smycken Nål
NÅL, 18K guld/vitguld m mediumslipad diamant ca 0,35ct ca H(W)/VS & diamant ca 0,02ct, 2,5 g
BROSCH, 18K vitguld m smaragder, diamanter ca 1,50ctv ca H(W)/VS-SI & grön emalj, vikt 12,1 g (nagg i dia, emaljskador).
ALLIANSRING, 18K vitguld med 7 diamanter 0,14 ctv ca W/VVS, vikt 3,1 g, stl 17 3/4+
RING, 18K guld, 5 större brilj ca 1,40 ctv, ca Ca/SI-P1, och 45 mindre brilj ca 2,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17, vikt 17,7 g.
RING, 18K vitguld med kors i gult guld + 73 briljanter ca 1,47 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5, vikt 7,7 g.
HÄNGE, 18K vitguld, jade (troligen färgad) med bagettslipade diamanter ca 0,50 ctv (små skador).