Avslutad | Klassiska – Lördag 28 juli 2007
BROSCH, 18K guld, hårsmycke i form av blommor & blad med 3 rosenstenar, Gustaf Möllenborg 1840, vikt 2,8 g, etui.
RING, platina med briljantslipad diamant ca 2,58 ct ca H(W)-I(TCR)/VS med medium - stor kulett, + 7 åttkantslipade diamanter ( en saknas ), H Strömdahl, stl 18+, vikt 3,5 g.
RING, 18K roderat guld, smaragd ca 2 ct (har spricka + skada) 13 brilj ca 0,17 ctv, ca W/VS, stl 15,5, vikt 6,7 g.
LJUSSTAKE i silver, 46 cm hög, signerad T. Eldh, K&EC 1966, bucklor, fyllningen i botten har delvis lossnat (står ostadigt).
SUPKALK, silver, rysk, 1886, förgylld invändigt, höjd 9 cm, vikt 61,4 g, foten ngt bucklig.
2 LJUSSTAKAR i nysilver, 2-armade för totalt 6 ljus (överdelen kan tas bort), höjd 29 cm, samt tillhörande dekorationer
RING, 18K guld med south sea pärla 11,95 mm samt briljanter 0,60 ctv ca TW/VS, vikt 15,1 g, stl 17 1/4, Rosengren & Eriksson 1987
RING, 18K rodierat guld med 11 blå safirer och 5 briljantslipade diamanter ca 0,25ctv, stl 17, Frankrike, vikt 5,4 g.
ÖVRIGT, salt- & pepparkar (2 fåglar) i nysilver, tesil i silver, kotte, kniv i silver fr 1852