Avslutad | Moderna – Lördag 16 juni 2007
BÄGARE, 6 st, silver, handarbete, hamrade, höjd 5,2 cm, vikt 54 g, Löfman för MEMA 1987, etui.
OLE LYNGGAARD, ARMBAND, 18K guld, "Mega", ca 19 cm, 60,8 g, LÅS, 18K vitguld m briljanter 0,49ctv W/VS, 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, Cést Laudier, 18K vitguld, 64 prinsesslipade diamanter ca 3,74 ctv (invisible set), ca E-F(R-TW)/VVS, stift, vikt 26,7 g.
RING + ÖRH silver samt 18K guld upptill och 2 ametister i örhängena, stift, en snurrebuss saknas, Rauff.
ALLIANSRING, 18K vitguld, helallians med 20 briljanter ca 2,88 ctv, ca G(TW)/ VVS-VS, stl 18, V=4,3g
RING, 18K vitguld, 0,58 ct radiant-cut diamant, Fancy Yellow/VVS2 (kopia på GIA report 15122245) 6 briljanter ca 0,96 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 3/4, vikt 4,1 g.
ARMBAND OCH 2 HÄNGEN, silver, bergkristall ( stora stenen ) och syntetisk vit spinell ( lilla stenen )
2 LJUSSTAKAR i silver, höjd 8,7 cm, signerade T. Eldh, K&EC Göteborg 1959, vikt 315 g (fyllda i botten)
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld med safir och 2 briljanter 0,30ctv ca W-Cr/VS samt 4 diamanter 0,04ctv vikt 6,9 g, stl 16 3/4, Hellström & Åhrling Stockholm 1962
RING, 18K vitguld, Stigbert för Engelbert, 5 åttkantslipade diamanter tot ca 0,05ct, stl 17 1/4 mm, 3,0 g