Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2007
CARMOSÉRING, 18K guld, safir ca 1,00 ct, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 17 3/4, vikt 4,3 g.
HÄNGE, 18K guld, smaragd (har inneslutningar som når ytan) ca 1,80 ct, 12 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS.
ARMBAND, 18K vitguld, 14 briljanter ca 1,20 ct, ca TW-W/VVS, längd ca 18 cm, vikt 31,8 g
HÄNGE, 18K guld med vit opal (sprickor) & åttkantslip. dia ca W/SI-P ca 1,00ct skador & nagg på stenar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,42 ct, ca TCr/VS1, stl 17 3/4, vikt 3,4 g.
RING, platina(900) med dropp- slipad blå safir & 12 briljanter ca 0,50 ctv ca G(TW)/VS, safir sliten, stl 17 1/2, vikt 7 g.
RING, 18K rodierat guld med rubin och 8 åttkantslip- ade diamanter, stl 17 1/4, vikt 3,1 g.
LJUSSTAKAR, silver, nyrokoko, reliefåsar och bladdekor i relief, H 14,5 cm, C Hammar Sthlm 1860