Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2007
BÄGARE, silver, livet med blom- och bladdekor, H 8 cm, Peter Wilhelm Hanngren, Falun 1796-1815
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 0,62 ct totalt, H(W)/VS2, HRD cert 07012172013 och 07014280001, stift.
KANNA, silver med handtag och knopp i trä, vikt 355 g, L 23 cm H 11 cm, liten buckla, Walter & Charles Sissons England 1904-1905
ETT PAR SALTKAR, silver / blått glas samt 3 skedar i silver, engelska stämplar 1800-tal, skador , ena glaset med spricka
RING, 18K guld, rodinerat, med 5 briljanter ca 0,40 ctv TW/VS-SI, vikt 3,9 g, gravyr, stl 17 +
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, barocka, ca 9 - 9,25 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad grön turmalin och odlade pärlor, längd 37 cm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljanter ca 2,09 ct totalt, ca I(TCr)/VS (en diamant är skadad under en klo), stl 17+, vikt 4,2 g.
2 BROSCHER, 18K guld, filigranarbete, vikt 5,3 g, en defekt, svensktillverkade, antika