21 - 40 av 502
123...26 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2007

Klubbad för

COLLIER i 14K vitguld med 241 briljanter ca 12,22 ct totalt, ca TCa/SI-P, längd 40 cm, vikt 39,2 g.

Ädelstenar Övrigt

AKVAMARIN, 6,62ct, lindblomsgrön, Rolf Krieger.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter tot ca 1,98ct ca G(TW)/VVS-VS samt 25 briljanter tot ca 0,15ct ca G(TW)/VS, stl 18 1/4 mm.

Utrop: 26 000 kr

RING, 18K guld med syntetiska rubiner samt briljant ca 0,15 ct ca K(TCAPE)/P, vikt 5 g, stl 19 mm.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K guld, syntetisk orange safir, ca 6,50 ct, stl 18 1/4, vikt 7,8 gr.

Utrop: 900 kr

RING, 14K guld & roderat guld, 43 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ct, TCr/P, stl 16 3/4, V=3,6 gr.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,15 ct, 2 + 4 briljanter ca 0,36 ct tot, LBr/P, stl 17+.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, 18K guld med droppslipad smaragd, ( nagg ) baguetter och briljanter ca 3,00 ctv, några diamanter med skador, vikt 53,5 g,ca W/P, längd 41 cm

KANDELABRAR, 2 st i silver, 2-armade med plats för 3 ljus i varje, höjd 18 cm, gravyr (monogram AL + årtal 1936), vikt 1062 g (fyllda i botten).

Utrop: 4 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås vitguld 18K, längd 42 cm

Utrop: 1 600 kr

MATSILVER, 38 delar, modell Wasa; 4 förrättsknivar+8 bordsknivar+14 bordsgafflar +12 bordsskedar, GAB 1950-tal.

3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

Smycken Herring

HERRING, 18K guld, vikt 12,6 g, stl 19 1/4

Utrop: 1 800 kr

6 MOCCASKEDAR i förgyllt sterling silver, emalj, J. Tostrup, Norge, ca 1960, etui.

350 kr

Utrop: 400 kr

RING, 14K guld med 3 diamanter ca 0,16ctv, stl 17 1/4, vikt 8 g.

Utrop: 1 400 kr

LORDRING, 18K guld med en blå safir ca 0,85 ct och 2 briljanter ca 0,26 ct totalt, ca W/VS, stl 18,5, vikt 12,7 g, Hellström & Åhrling 1978.

Utrop: 4 600 kr

BRILJANT, 1,01 ct, L(TCa)/SI2.

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld med ametist och 3 briljanter 0,04 ctv, vikt 4,7 g, stl 18,5 mm.

Utrop: 1 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, vikt 3,8 g, clips

550 kr

Utrop: 600 kr

RING, 14K vitguld, navettslipad diamant ca 0,58 ct, ca TCa-CA/P1 (nagg på rondisten), 12 trapetsslipade dia ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17, vikt 3,0 g.

3 700 kr

Utrop: 4 300 kr

SERVERINGSSKED, silver, skaftavslutning med Köpenhamns stadsvapen, längd 26,3 cm A Dragstedt Köpenhamn 1907

Utrop: 900 kr