Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2007
COLLIER i 14K vitguld med 241 briljanter ca 12,22 ct totalt, ca TCa/SI-P, längd 40 cm, vikt 39,2 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, 22 prinsesslipade diamanter tot ca 1,98ct ca G(TW)/VVS-VS samt 25 briljanter tot ca 0,15ct ca G(TW)/VS, stl 18 1/4 mm.
RING, 18K guld med syntetiska rubiner samt briljant ca 0,15 ct ca K(TCAPE)/P, vikt 5 g, stl 19 mm.
RING, 14K guld & roderat guld, 43 åttkantslipade diamanter ca 0,45 ct, TCr/P, stl 16 3/4, V=3,6 gr.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 0,15 ct, 2 + 4 briljanter ca 0,36 ct tot, LBr/P, stl 17+.
COLLIER, 18K guld med droppslipad smaragd, ( nagg ) baguetter och briljanter ca 3,00 ctv, några diamanter med skador, vikt 53,5 g,ca W/P, längd 41 cm
Visa varaSilver Ljusstakar
KANDELABRAR, 2 st i silver, 2-armade med plats för 3 ljus i varje, höjd 18 cm, gravyr (monogram AL + årtal 1936), vikt 1062 g (fyllda i botten).
MATSILVER, 38 delar, modell Wasa; 4 förrättsknivar+8 bordsknivar+14 bordsgafflar +12 bordsskedar, GAB 1950-tal.
LORDRING, 18K guld med en blå safir ca 0,85 ct och 2 briljanter ca 0,26 ct totalt, ca W/VS, stl 18,5, vikt 12,7 g, Hellström & Åhrling 1978.
RING, 14K vitguld, navettslipad diamant ca 0,58 ct, ca TCa-CA/P1 (nagg på rondisten), 12 trapetsslipade dia ca 0,28 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17, vikt 3,0 g.