181 - 200 av 463
1...91011...24 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 3 maj 2007

Klubbad för

1 Kaffeservis, C.F Carlman, år 1906-1909, silver (kaffekanna med lock:25cm, gräddsnipa:9cm, sockerskå med lock:13cm)

3 400 kr

Utrop: 3 000 kr

2 Bägare, silver, höjd:13,5cm resp 24cm (graverade, bucklor). Vikt 549g

Utrop: 1 300 kr

2 Fat, 1 skål, silver (graverade). Vikt 375,8g

Utrop: 900 kr

3 Skålar, silver, h:4cm resp. 5cm (graverade, 1 liten buckla). Vikt 226g

Utrop: 550 kr

1 Bägare på fot, insida förgylld, år 1872, silver, 12cm (graverad). Vikt 81g

275 kr

Utrop: 200 kr

3 Supkoppar med handtag, insidor förgyllda, silver, h:5cm

200 kr

Utrop: 225 kr

6 Supkoppar med handtag, silver, h:5cm

400 kr

Utrop: 425 kr

1 Sockertång, modell Gammelfransk, silver (lagad)

50 kr

Utrop: 50 kr

1 Armband Bismarck med 12 berlocker (1 silver), 18,5cm, 18K (sliten). Vikt 17,8g

1 Ring vitguld med diamanter ca 0,07ct (7st, åttkantslipade), stl:13 1/4, 18K. Vikt 2,9g

1 Ring vitguld med pärla & diamanter ca 0,08ct (2st), stl:15, 18K. Vikt 4,2g

1 Ring vitguld med diamant ca 0,17ct (skadad), stl:16, 18K. Vikt 2,29g

6 Matgafflar, 6 matskedar, 6 matknivar, modell Uppsala, silver

1 Damur Helvetia 14K, manuell, läderband (graverad)

1 Ring vitguld (graverad), 18K. Vikt 16,2g

Utrop: 2 300 kr

1 Ring vitguld med diamanter ca 0,72ct (6st, princesslipade), stl:16 1/2, 18K. Vikt 12,4g

Utrop: 8 500 kr

1 Ring "blomma", stl:17 1/2, 21K. Vikt 1,8g

225 kr

Utrop: 300 kr

1 Örknapp, 18K. Vikt 0,2g

75 kr

Utrop: 50 kr

1 Par örhängen vitguld med blå stenar & diamanter ca 1,42ct (106st), 18K. Vikt 18g

Utrop: 7 500 kr

1 Ring vitguld "hjärta" med diamanter ca 0,43ct (41st)l, stl:16 3/4, 18K. Vikt 10,4g

2 900 kr

Utrop: 3 000 kr