Bonbonjär, i brons och mässing med lock. Empirestil.
Utrop: 1 000 kr
Halskedja, manglad Pansar 50cm 18K 11,5g
Utrop: 1 400 kr
Ringar, (graverade, en i vitguld) 18K-23K Ø 17-20 3/4 13,9g
Utrop: 1 700 kr
Ring, med röd sten (små skador) 18K Ø 16 3/4 3,5g
Utrop: 425 kr
Set, 14K Armband 18,5cm Ring Ø 18 båda tvåfärgade och meandermönster 13,6g
Utrop: 1 200 kr
Halskedja, Bismarck doserad 18K 44cm 45,2g
Utrop: 5 800 kr
Halskedja, 59cm 18K 32,9g
Utrop: 4 200 kr
Armband, Bismarck 18cm 18K 11,0g
Armband, X-länk 19cm (små sköhetsfel) 18K 9,2g
Utrop: 1 100 kr
Hänge, 18K 14,1g
Utrop: 2 000 kr
Parti guld, 18K skadat och graverat 9,0g
Armband, flerfärgat halvstelt (små skador, monogram på låset) 18K 18cm 22,8g
Utrop: 2 700 kr
Klackring, 18K (något repig) Ø 19 6,2g
Utrop: 700 kr
Halskedja, Ankar 59cm 18K 29,7g
Utrop: 3 800 kr
Halskedja, Bismarck doserad 45cm 18K 32,0g
Utrop: 4 100 kr
Armband, Pansar 18K 22cm 38,2g
Utrop: 4 900 kr
Armband, X-länk 20cm (låsåtta saknas) 18K 13,0g
Utrop: 1 500 kr
Ring, Camé Ø 20 18K 4,4g
Hänge, med sten signerad 18K 4,0g
Utrop: 600 kr
Ringar, 2 Ringar en slät ring graverad en med 2 stenar 18K Ø 17 1/2-18 1/2 5,7g
Utrop: 650 kr
Tisdag 27 mar 2007
Förfallna panter / Svensk Pantbelåning