Avslutad | Moderna – Lördag 19 maj 2007
BROSCH, silver/18K guld, med rosa korall, stämplad Tiffany & Co, vikt 25,6 g, en del saknas.
HÄNGE, 18K guld med aprikos safir, litet nagg, och briljant ca 0,05 ct, vikt 4,3 g, längd 2,6 cm
ALLIANSRING, 18K vitguld, 16 "diamond cut" diamanter ca 3,66 ctv, ca TW-W/SI-P1, stl 17,5+.
RING, 18K vitguld, ALTON, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g,.
RING, 18K vitguld med 8 åttkantslipade diamanter 0,19 ctv, vikt 2,7 g, stl 16 3/4, ALTON
ALLIANSRING, 18K vitguld med 9 briljanter 0,95 ctv ca TW-VS-SI, en briljant med litet nagg, vikt 4,3 g, stl 17 1/4
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant 1,13 ct, G(TW)/VVS2 (HRD minireport), + 12 briljanter ca 0,64 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 1/4, vikt 8,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld (Gaudy) baugetteslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/IF, stl 16 1/2, vikt 9,0 g
ALLIANSRING, 18K vitguld med rubiner 0,34 ct och briljanter 0,35 ctv ca TW/VVS-VS, vikt 3,5 g, gravyr, stl 16 1/2