141 - 160 av 330
1...789...17 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 22 mars 2007

Klubbad för

1 Saltkar i silver med glasinsats Möllenborg år 1904 med saltsked i silver år 1896

950 kr

Utrop: 1 200 kr

1 Collier, 40,5cm, silver. Vikt 10,6g

1 Collier 3radigt med kulor, 46cm, silver. Vikt 16,89g

1 Herrur Certina DS Premium, i stål/doublé med datum, stållänk med doublédetaljer, snr:115 7034 7134 44 (doublé sliten, urtavla skadad)

1 Ring med granater, stl:18, förgyllt silver. Vikt 2g

1 Bägare på fot, niello, delvis förgylld, höjd: 9,5cm, silver. Vikt 41,4g

375 kr

Utrop: 200 kr

1 Bägare på fot, niello, delvis förgylld, höjd: 11cm, silver. Vikt 51,6g

425 kr

Utrop: 200 kr

1 Sockerskål med lock & handtag, höjd: 8,5cm, silver. Vikt 196,8g

Utrop: 750 kr

1 Sked "vinprovning", silver. Vikt 19,7g

375 kr

Utrop: 50 kr

1 Skrin (graverat undertill), höjd 5cm, silver. Vikt 69,09g

400 kr

Utrop: 200 kr

1 Tändsticksaskhållare, Georg Jensen, ca 4,5x2,5x1,5cm, silver (inklusive ask & stickor), nr:83D. Vikt 21,5g

750 kr

Utrop: 800 kr

1 Ströare, efter Carl Fredrik Jonssén, verksam i Uddevalla 1831-1859, år 1867(verksamhet fortsatt av änkan), delvis förgylld, silver (små bucklor undertill). Vikt 11,8g

250 kr

Utrop: 50 kr

1 Dessertsked, förgyllda detaljer, silver. Vikt 16,2g

75 kr

Utrop: 50 kr

1 Påpetare, silver. Vikt 11g

75 kr

Utrop: 50 kr

1 Sked med röd emalj, Danmark, förgyllt silver (emalj delvis sliten). Vikt 8,4g

75 kr

Utrop: 50 kr

1 Fat med handtag, silver. Vikt 689,1g

1 400 kr

Utrop: 1 300 kr

1 Snapsglas, höjd:6cm, silver. Vikt 14,8g

150 kr

Utrop: 50 kr

1 Bägare, Karl Anderson, verksam i Stockholm 1892-1933, år 1903, höjd:6cm, silver. Vikt 23,5g

175 kr

Utrop: 50 kr

1 Bägare, Svea Svensson, verksam i Stockholm 1907-1927, år 1908, höjd:6cm, silver. Vikt 24,8g

125 kr

Utrop: 50 kr

1 Sillgaffel, år 1854, silver. Vikt 5,3g

150 kr

Utrop: 50 kr