Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
RING, platina, safir ca 1,35 ct, 2 bagett- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS (litet nagg på ena åttkantslip dia) stl 17 3/4, vikt 4,3 g.
GRÄDDKANNA i silver, höjd 11,5 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1875, C.B. Malmström, (små bucklor), vikt 148,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter 0,15 ctv ca TW/VS, gravyr, vikt 3 g, stl 16 1/2
RING, 18K guld med en 7,5 mm odlad pärla + 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 19, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med rubiner och 4 briljanter 0,16 ct, vikt 1,9 g, stl 16 3/4
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,90 ct totalt, Copper Brown /SI, stl 17 3/4, V=4,2g
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld och silver, 4 rader odlade pärlor ca 5mm, syntetisk rubin, antikslipade diamanter ca 0,4ct med diverse skador, 42cm
ARMBAND, 18K vitguld, 64 briljanter ca 0,64 ct totalt, ca Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 14,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, vikt 4 g, stl 17 1/2 mm.
SAMLARSKÅP I TRÄ MED 5 SILVERMINIATYRER, den svenska silverskatten, katalog och certifikat, ett skåp skadat i glaset.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin (sprickor), 13 diamanter tot ca 0,6ct ca TW/VS, stl 14 3/4mm, 6,1g
COLLIER, 18K vitguld, pansarlänk, fyrklöver med 4 droppslipade rubiner, nagg, ca 83 diamanter tot ca 1,0ct ca W/VS-SI (mittstenen ca Ca/P), vikt 40,7 g, längd 36 cm
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, 26 briljanter tot ca 0,45ct ca W/VS, inga snurrebussar, 6,4g