281 - 300 av 486
1...141516...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007

Klubbad för

RING, platina, safir ca 1,35 ct, 2 bagett- och 2 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS (litet nagg på ena åttkantslip dia) stl 17 3/4, vikt 4,3 g.

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, safirer, 4 briljanter tot ca 0,28ct ca TW-W/VS, stl 17 1/4mm, 3,7g

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld, 9 diamanter tot ca 0,70ct (en skadad) ca TW-W/VS-SI, stl 18mm, 19,0g

Utrop: 10 600 kr

GRÄDDKANNA i silver, höjd 11,5 cm, förgylld invändigt, Stockholm 1875, C.B. Malmström, (små bucklor), vikt 148,8 g.

Utrop: 1 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld med 5 briljanter 0,15 ctv ca TW/VS, gravyr, vikt 3 g, stl 16 1/2

900 kr

Utrop: 600 kr

COLLIER/ARMBAND i 18K 3-färgat guld, längd 42,3 + 18,5 cm, vikt 18 + 19 g.

Utrop: 5 200 kr

RING, 18K guld med en 7,5 mm odlad pärla + 2 åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 19, vikt 3,4 g.

Utrop: 550 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med rubiner och 4 briljanter 0,16 ct, vikt 1,9 g, stl 16 3/4

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 0,90 ct totalt, Copper Brown /SI, stl 17 3/4, V=4,2g

Utrop: 3 700 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld och silver, 4 rader odlade pärlor ca 5mm, syntetisk rubin, antikslipade diamanter ca 0,4ct med diverse skador, 42cm

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 64 briljanter ca 0,64 ct totalt, ca Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 14,2 g.

Utrop: 6 400 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld med 5 åttkantslipade diamanter 0,15 ctv, vikt 4 g, stl 17 1/2 mm.

Utrop: 1 100 kr

SAMLARSKÅP I TRÄ MED 5 SILVERMINIATYRER, den svenska silverskatten, katalog och certifikat, ett skåp skadat i glaset.

Utrop: 5 000 kr

ARMRING, 18K guld med graverad dekor, vikt 16,4 g

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, 18K guld, cordell, vikt 32,2 g, längd 42 cm

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad rubin (sprickor), 13 diamanter tot ca 0,6ct ca TW/VS, stl 14 3/4mm, 6,1g

Utrop: 5 200 kr

COLLIER, 18K vitguld, pansarlänk, fyrklöver med 4 droppslipade rubiner, nagg, ca 83 diamanter tot ca 1,0ct ca W/VS-SI (mittstenen ca Ca/P), vikt 40,7 g, längd 36 cm

Utrop: 14 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, 26 briljanter tot ca 0,45ct ca W/VS, inga snurrebussar, 6,4g

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

RING, 18K vitguld, 7 diamanter tot ca 0,13ct, stl 14 3/4mm, 2,0g

Utrop: 950 kr

SKÅL, silver, 19,7 cm i diameter, höjd 6,5 cm, vikt 333 g, tillverkad i Göteborg år 1919.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr