Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med 3 ovalslipade smaragder och 6 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, en diamant med nagg, vikt 5 g, stl 17 1/4+
ENSTENSRING, 18K vitguld med mediumslipad diamant 0,49 ct ca TW/SI, vikt 2,9 g, stl 15, ringskenan med 2 lödda kulor
RING, 18K vitguld med 4 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv T-Cape/VS, vikt 2,3 g, stl 16 1/4
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade pärlor och 2 briljanter ca 0,12 ctv vikt 3,1 g, stift
2 ST PUNSCHBÄGARE, silver, hamrad yta, vikt 147 g, datumgravyr, 1992, Christer Wide, Kolmården. BÄGARE, silver, hamrad yta, invändigt förgylld, handgjord, vikt 72 g, H 5 cm, L Råström Stockholm 1975